Biografia / CV

A A A
 

Marlena Selin pochodzi  z Półwyspu Helskiego. Wczesne lata dzieciństwa spędziła w  Jastarni i Władysławowie

 

Studiowała w College of Art realizującej program edukacyjny w zakresie grafiki komputerowej, reklamy oraz sztuk pięknych. Z wykształcenia jest  dyplomowanym protetykiem, absolwentką szkoły medycznej z kwalifikacją w zakresie - protetyki, ortodoncji i epitezy twarzy.

 

Z uwagi na swój drugi zawód Atystka wskazuje na to, że protetyka to dziedzina stomatologii, która ma wiele wspólnego ze sztuką bowiem elementy ludzkiej twarzy i szczęki aby prawidłowo spełnić swoją funkcję muszą być najpierw precyzyjnie wymodelowane ( wyrzeźbione ) w materiałach stosowanych w inżynieii dentystycznej ze szczególną umiejętnością przestrzennego spojrzenia na model. Na pzykład prototypu pszyszłych przyszłych koron pocelanowych muszą być nie tylko etetycznie wykonane ale również i piękne  a co za tym idzie powinny nosić cechy miniaturowych dzieł sztuki.

 

Artystka realizuje swoją koncepcję twórczą poprzez malowanie postaci fantazyjnych. Na obrazach występują  motywy ozdobne oraz óżnego rodzaju ornamenty wykonane metodą secco fresco. Są to  stiuki czy reliefy opracowane według autorskiego pomysłu autorki. Fragmenty płaskorzeźby o motywach leśnych ( w tym przypadku orzechy laskowe, liście itp, zainspiraowane są pięknem natuy.

Obraz są namalowane w stylu fantasy paintings, w którym postać zbudowana jest w sposób metaforyczny taki gdzie dwa światy spotykają się na jednej wspólnej płaszczyźnie  zarówno jeśli chodzi o sposób i technikę wykonania pracy jak również tematykę i motywy. Jest to efekt, surrealistyczny, allegoryczny możliwy to oglądania tylko na obrazie lub we śnie bo w realnym życiu nic podobnego wydarzyć się nie może.

Stiuki wykonywane są  z przygotowanej do tego masy następnie pokryty płatkami prawdziwego złota białego 10 karatowego lub żółtego 24 karatowego a także  płatkami srebra czasem szlagmetalu. Jest to technika mieszana pozłotnicza bez której osiągnięcie tak subtelnych i szlachetnych efektów nie byłoby możliwe.

W archiwalnych pracach malarki naturalistyczne  atrybuty obrazów takie jak kwiaty czy owady były dotychczas malowane za pomocą farby olejnej  jednak od niedawna artystka zastępuje ich wygląd płaskorzeźbą.

Taka konfrontacja technik wypływa z chęci umiłowania wielorakiego piękna różnych epok.

Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą: Rosja, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, USA,

W roku 2016 atystka   współpracowała z Amerykańskim Domem Mody i galerią sztuki Zenith ART&FASHION w Miami.

W roku 2018 otrzymała zaproszenie do projektu "Teraz Sztuka " oraz wzięła udział w ekskluzywnym szkoleniu przeznaczonym dla artystów i kuratorów sztuki prowadzonym przez dziennikarza TVN Oliwiera Janiaka, które odbyło się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W roku 2019 otrzymała Nominację do nagrody Palm ART Award w wyniku czego w dowód uznaniu za jakość i oryginalność swoich prac została uhonorowana  nagrodą Recognition Prize.

W tym samym roku została zwycięzcą AMERICAN ART AWARD gdzie zajęła 5 miejsce w kategorii 'Fashion paintings' za obraz pt: " Paź królowej ". Praca była  inspirowana jedną z   kreacji pojektanta mody Alexandra Mcqueena.

W roku 2021 została zakwalifikowana do Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Figurativas Painting & Sculpture organizowanym przez Muzeum Sztuki Europejskiej MEAM, Barcelona. Obraz pt: " Kreacja "

Kilka miesięcy później po raz drugi zostala zwycięzczą AMERICAN ART AWARD gdzie zajęła 4 miejsce w kategorii 'Erotik - Female'.

W maju 2021 r.  została wybrana do półfinału " In the Wild " Art Competition organizowanego przez King House Gallery w Londynie a następnie wzięła udział w interaktywnej wystawie półfinalistów i w ramach wyróżnienia obrazu " Parrots love forever " który został umieszczony w Brytyjskim magazynie o sztuce The Artist Lounge Art Magazine - Issue 01 ( dostępnym w sprzedarzy od 01. czerwca ). Praca została także umieszczona na rezerwowej liści finalistów konkursu.


Marlena Sylwia Selin pochodzi z rodziny o bogatej tradycji artystycznej. Dziadek był rzeźbiarzem tworzącym sztukę intuicyjną. Uhonorowany został tytułem mistrza dyplomowanego pierwszego stopnia oraz był nauczycielem malarstwa w  Państwowych Zakładach Wychowawczych. Warto wspomnieć, iż był także laureatem licznych konkursów oraz otrzymał kilka znaczących nagród i wyróżnień w tym min. Pierwszą nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za upowszechnianie swoich prac, oraz dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki za całą swoją twórczość. W latach 1964-1965 (Muzeum okręgowe w Rzeszowie) otrzymał kolejną Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za rzeźbę "Kolędnicy". Informacje o Jego twórczości oraz dorobku artystycznym można znaleźć w archiwalnych wydaniach takich gazet jak: Wieści, Widnokrąg czy też Nasza Ojczyzna. Jego dzieła wchodzą w skład ekspozycji stałych w niektórych muzeach.

 

Matka uprawiała malarstwo ścienne, sztalugowe. Malowała na zamówienie ze znaczków pocztowych oraz rodzinnych fotografii a także zajmowała się zdobieniem przedmiotów codziennego użytku takich jak: deski, ceramika użytkowa i ozdobna, meble nadając im charakterystyczne cechy zdobień pochodzących z regionów kaszubskich. Zatem można powiedzieć, że malowanie w domu rodzinnym artystki stało się tradycją kultywowaną z pokolenia na pokolenie.


NAGRODY I WYDARZENIA

2021 --- Nominacja do nagrody Palm Art Award, Germany

2020 --- Czasowa ekspozycja prac, Hotel Bryza - pasaż, Jurata
2020 --- Targi Sztuki Dostępnej, Wiosna 2020

2019 --- Nagroda uznania za jakość i oryginalność twórczości RECOGNITION PRIZE przyznana przez PALM ART AWARD, Germany.

2019 --- Nominacja do nagrody PALM ART AWARD 2019, Germany.

2019 --- Zwycięzca American Arts Awards, 5 miejsce za obraz "Swallowtail Butterfly" w kategorii Fashion. Hollywood, Beverly Hills.

2019 --- Galeria Wikariatka, Jastarnia. Wystawa autorska.
2019 --- Certificate of Excellence, PALM ART AWARD 2019, Germany.

2019 --- Luxuryproducts platforma marki PREMIUM, współpraca.
2019 --- Lineart, Gandawa, Belgium

2019 --- VLASK Gallery, Belgium.

2018 --- Ekskluzywne szkolenie dla artystów i kuratorów sztuki z OLIVIEREM JANIAKIEM dziennikarzem TVN, Gmach główny Muzeum Narodowe, Kraków.

2018 --- Zenith: Art & Fashion Gallery, kontract, (Miami, FL, USA).

2016 --- Zamek w Międzylesiu. Wystawa zbiorowa. "VariArt", Międzylesie.

2014 --- Centrum Sztuki Kartonovnia, "MUZA". Interdyscyplinarna wystawa z okazji 2. Urodzinowej Gali Art Imperium, Warszawa.

2013 --- Galeria w Ratuszu, "Konfrontacje". Wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, Leszno.

2013 --- Wystawa Pokonkursowa Prestiżowego XVII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im.Ignacego Bieńka". Dom Kultury, Bielsko-Biała.

2011 --- Wystawa indywidualna, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Bielsko-Biała.

2010 --- III miejsce w konkursie Ogólnopolskim „Z fortepianu Pana Fryderyka”. Nagroda za za obraz "Paciorecznik indyjski", Klub kultury "Zastów", Warszawa.

2010 --- Galeria w Ratuszu, Wystawa zbiorowa, "Konfrontacje ". Ogólnopolski Konkurs Literacko-plastyczno- Fotograficzny, Leszno.

2010 --- X Ogólnopolski Konkurs im. Emilii Michalskiej ", Miejski Dom Kultury, Strumień.

2010 --- "Lato inspirowane muzyką Fryderyka Chopina". Klub kultury "Zastów", Warszawa.

2010 --- VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. prof. Jana Świderskiego, Miejski ośrodek kultury, Będzin.

2010 --- Wystawa zbiorowa "Światło". Miejski Ośrodek Kultury, Nowy Targ.

2010 --- Wyróżnienie ( poprzez umieszczenie reprodukcji w katalogu najciekawszych prac ) obrazu "Wietnamka" w Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki. Miejski Dom Kultury, Mikołów.

2010 --- II miejsca w XVII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym za obraz " Beskidzka kompozycja, Centrum Multimedialne, Kino Helios, Bielsko-Biała.

2009 --- Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. Wystawa XLII Konkursu Plastycznego "Rudzka Jesień". Ruda Śląska.

2010 --- Nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-fotograficznym. Miejski Dom Kultury, Będzin.

2009 ---"Talent-Pasja-Intuicja" Wystawa zbiorowa, Ośrodek Kultury, Zielona Góra.

2009 ---"O Złotą Sztalugę". Wystawa pokonkursowa XXXI Przeglądu Twórczości Plastycznej, Centrum Kultury i Sztuki, Konin.

2009 --- Wystawa zbiorowa XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Pawła Wróbla, Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec.

2009 --- Ogólnopolski Przeglądu Sztuki. Wystawa zbiorowa, Miejski Dom Kultury, Mikołów.

2009 --- Wystawa zbiorowa IV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Kompozycje". Centrum Kultury i Sztuki, Galerja „Nobilis". Elbląg.

2009 --- Miejski Ośrodek Kultury. Sala "Erato". "Wystawa zbiorowa. Będzin".

2009 --- Regionalne Centrum Animacji i Kultury oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury. "Ogólnopolskie Biennale." Zielona Góra.

2009 --- Wystawa zbiorowa V Ogólnopolskiego i II Międzynarodowego Konkursu Plastycznego im.prof. Jana świderskiego "Pejzaże osobliwe". Galeria "Strych, Będzin."

2009 --- I miejsca w XVI Międzynarodowego Konkursie Plastycznym. Nagroda Dyrektora. Miejski Dom Kultury, Świnna.

2009 --- Wyróżnienie za obraz "Barwy nocy" w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Konfrontacje". Galeria w Ratuszu, Leszno.

2009 --- III miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Kompozycje". Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „ŚWIATOWID" . Galeria „Nobilis", Eldbląg.
2009 --- II Ogólnopolskie Biennale. Regionalne Centrum Animacji, Zielona Góra.

2008 --- Wystawia pokonkursowa Prestiżowego VII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego. Galeria w Spichrzach przy Muzeum, Bydgoszcz.

2008 --- Ogólnopolskie Biennale Malarstwa im. Ignacego Bieńka". Dom Kultury włókniarzy, Bielsko - Biała.

2007 --- Wystawa indywidualna. Biblioteka miejska, Kaniów.

2006 --- Festyn artystyczny". Molo, Puck.