cv / biografia

A A A
 

Marlena Selin urodziła się na  Półwyspie Helskim Pochodzi z Jastarni i Władysławowa.

 

Studiowała w College of Art realizującej program w zakresie grafiki komputerowej, reklamy oraz sztuk pięknych. Z wykształcenia jest  dyplomowanym protetykiem, absolwentka szkoły medycznej z kwalifikacją w zakresie - protetyki, ortodoncji i epitezy twarzy.

 

(..."protetyka to dziedzina stomatologii, która ma wiele wspólnego ze sztuką bowiem elementy ludzkiej twarzy i szczęki aby spełnić swoją funkcję muszą być najpierw precyzyjnie wymodelowane ( wyrzeźbione ) w materiałach stosowanych w technologi dentystycznej z umiejętnością przestrzennego spojrzenia na model a prototypy przyszłych koron muszą być nie tylko etetycznie wykonane ale również piękne  i mają nosić cechy miniaturowych dzieł sztuki...) ".

 

M.Selin realizuje swoją koncepcję malarską poprzez malarstwo figuratywne w nurcie realizmu magicznego. Postacie z jej płócien bardzo często posiadają atrybuty fauny lub flory, czasem zainspirowane kreacjami projektantów mody wpisują się w nurt malarski zwany " realizmem magicznym " lub fantasy paintings, w którym to elementy magiczne przenikają do świata realnego tym samym deformując rzeczywistość i stając się jej arbitralną częścią a zatem twórczość artystki pozbawiona jest grawitacji i czasu.  Malarka posługuje się kompilacją technik malarskich, które łączącą w sobie różne elementy techniczne takie jak: ( laserunki, impasty, malarstwo gestu, techniki pozłotnicze oraz własnoręcznie wykonane płaskorzeżby, stiuki stiuki i reliefy ). Taki wybór technik wynika z potrzeby konfrontacji wielorakiego piękna różnych epok. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą: Rosja, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, USA, Belgia.


W roku 2016   współpracowała z Amerykańskim Domem Mody i galerią sztuki Zenith ART&FASHION w Miami.


W roku 2018 otrzymała zaproszenie do projektu "Teraz Sztuka " oraz wzięła udział w ekskluzywnym szkoleniu przeznaczonym dla artystów i kuratorów sztuki prowadzonym przez dziennikarza TVN Oliwiera Janiaka, które odbyło się w Muzeum Narodowym w Krakowie.


W roku 2019 otrzymała Nominację do nagrody Palm ART Award i w dowód uznaniu za jakość i oryginalność swoich prac została uhonorowana  nagrodą Recognition Prize.


W tym samym roku została zwycięzcą AMERICAN ART AWARD gdzie zajęła 5 miejsce w kategorii 'Fashion paintings' za obraz pt: " Paź królowej ". Praca była  inspirowana jedną z kreacji Alexandra Mcqueena.


W roku 2021 została zakwalifikowana do Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Figurativas Painting & Sculpture organizowanym przez Muzeum Sztuki Europejskiej MEAM, Barcelona. Obraz pt: " Kreacja "


Kilka miesięcy później po raz drugi zostala zwycięzczą AMERICAN ART AWARD gdzie zajęła 4 miejsce w kategorii 'Erotik - Female'.


W maju 2021 r.  została wybrana do półfinału " In the Wild " Art Competition organizowanego przez King House Gallery w Londynie a następnie wzięła udział w interaktywnej wystawie półfinalistów i w ramach wyróżnienia obrazu " Parrots love forever " który został umieszczony w Brytyjskim magazynie o sztuce The Artist Lounge Art Magazine - Issue 01 ( dostępnym w sprzedarzy od 01. czerwca ). Praca została także umieszczona na rezerwowej liści finalistów konkursu.


Marlena Selin pochodzi z rodziny o bogatej tradycji artystycznej. Warto wspomnieć, że dziadek był rzeźbiarzem tworzącym sztukę intuicyjną. Uhonorowany został tytułem mistrza dyplomowanego pierwszego stopnia oraz był nauczycielem malarstwa w  Państwowych Zakładach Wychowawczych. Warto wspomnieć, iż był takze laureatem licznych konkursów oraz otrzymał kilka znaczących nagród i wyróżnień min. Pierwszą nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za upowszechnianie swoich prac, oraz dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki za całą swoją twórczość. W latach 1964-1965 (Muzeum okręgowe w Rzeszowie) otrzymał kolejną Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za rzeźbę "Kolędnicy". Informacje o Jego twórczości oraz dorobku artystycznym można znaleźć w archiwalnych wydaniach takich gazet jak: Wieści, Widnokrąg czy też Nasza Ojczyzna. Jego dzieła wchodzą w skład ekspozycji stałych w niektórych muzeach.

Matka uprawiała malarstwo ścienne, sztalugowe. Malowała na zamówienie ze znaczków pocztowych oraz rodzinnych fotografii a także zajmowała się zdobieniem przedmiotów codziennego użytku takich jak: deski, ceramika użytkowa i ozdobna, meble nadając im charakterystyczne cechy zdobień pochodzących z regionów kaszubskich. Zatem można powiedzieć, że malowanie w domu rodzinnym artystki stało się tradycją kultywowaną z pokolenia na pokolenie.


NAGRODY I WYDARZENIA

2021 --- Nominacja do nagrody Palm Art Award, Germany

2020 --- Czasowa ekspozycja prac, Hotel Bryza - pasaż, Jurata
2020 --- Targi Sztuki Dostępnej, Wiosna 2020

2019 --- Nagroda uznania za jakość i oryginalność twórczości RECOGNITION PRIZE przyznana przez PALM ART AWARD, Germany.

2019 --- Nominacja do nagrody PALM ART AWARD 2019, Germany.

2019 --- Zwycięzca American Arts Awards, 5 miejsce za obraz "Swallowtail Butterfly" w kategorii Fashion. Hollywood, Beverly Hills.

2019 --- Galeria Wikariatka, Jastarnia. Wystawa autorska.
2019 --- Certificate of Excellence, PALM ART AWARD 2019, Germany.

2019 --- Luxuryproducts platforma marki PREMIUM, współpraca.
2019 --- Lineart, Gandawa, Belgium

2019 --- VLASK Gallery, Belgium.

2018 --- Ekskluzywne szkolenie dla artystów i kuratorów sztuki z OLIVIEREM JANIAKIEM dziennikarzem TVN, Gmach główny Muzeum Narodowe, Kraków.

2018 --- Zenith: Art & Fashion Gallery, kontract, (Miami, FL, USA).

2016 --- Zamek w Międzylesiu. Wystawa zbiorowa. "VariArt", Międzylesie.

2014 --- Centrum Sztuki Kartonovnia, "MUZA". Interdyscyplinarna wystawa z okazji 2. Urodzinowej Gali Art Imperium, Warszawa.

2013 --- Galeria w Ratuszu, "Konfrontacje". Wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, Leszno.

2013 --- Wystawa Pokonkursowa Prestiżowego XVII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im.Ignacego Bieńka". Dom Kultury, Bielsko-Biała.

2011 --- Wystawa indywidualna, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Bielsko-Biała.

2010 --- III miejsce w konkursie Ogólnopolskim „Z fortepianu Pana Fryderyka”. Nagroda za za obraz "Paciorecznik indyjski", Klub kultury "Zastów", Warszawa.

2010 --- Galeria w Ratuszu, Wystawa zbiorowa, "Konfrontacje ". Ogólnopolski Konkurs Literacko-plastyczno- Fotograficzny, Leszno.

2010 --- X Ogólnopolski Konkurs im. Emilii Michalskiej ", Miejski Dom Kultury, Strumień.

2010 --- "Lato inspirowane muzyką Fryderyka Chopina". Klub kultury "Zastów", Warszawa.

2010 --- VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. prof. Jana Świderskiego, Miejski ośrodek kultury, Będzin.

2010 --- Wystawa zbiorowa "Światło". Miejski Ośrodek Kultury, Nowy Targ.

2010 --- Wyróżnienie ( poprzez umieszczenie reprodukcji w katalogu najciekawszych prac ) obrazu "Wietnamka" w Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki. Miejski Dom Kultury, Mikołów.

2010 --- II miejsca w XVII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym za obraz " Beskidzka kompozycja, Centrum Multimedialne, Kino Helios, Bielsko-Biała.

2009 --- Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. Wystawa XLII Konkursu Plastycznego "Rudzka Jesień". Ruda Śląska.

2010 --- Nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-fotograficznym. Miejski Dom Kultury, Będzin.

2009 ---"Talent-Pasja-Intuicja" Wystawa zbiorowa, Ośrodek Kultury, Zielona Góra.

2009 ---"O Złotą Sztalugę". Wystawa pokonkursowa XXXI Przeglądu Twórczości Plastycznej, Centrum Kultury i Sztuki, Konin.

2009 --- Wystawa zbiorowa XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Pawła Wróbla, Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec.

2009 --- Ogólnopolski Przeglądu Sztuki. Wystawa zbiorowa, Miejski Dom Kultury, Mikołów.

2009 --- Wystawa zbiorowa IV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Kompozycje". Centrum Kultury i Sztuki, Galerja „Nobilis". Elbląg.

2009 --- Miejski Ośrodek Kultury. Sala "Erato". "Wystawa zbiorowa. Będzin".

2009 --- Regionalne Centrum Animacji i Kultury oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury. "Ogólnopolskie Biennale." Zielona Góra.

2009 --- Wystawa zbiorowa V Ogólnopolskiego i II Międzynarodowego Konkursu Plastycznego im.prof. Jana świderskiego "Pejzaże osobliwe". Galeria "Strych, Będzin."

2009 --- I miejsca w XVI Międzynarodowego Konkursie Plastycznym. Nagroda Dyrektora. Miejski Dom Kultury, Świnna.

2009 --- Wyróżnienie za obraz "Barwy nocy" w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Konfrontacje". Galeria w Ratuszu, Leszno.

2009 --- III miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Kompozycje". Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „ŚWIATOWID" . Galeria „Nobilis", Eldbląg.
2009 --- II Ogólnopolskie Biennale. Regionalne Centrum Animacji, Zielona Góra.

2008 --- Wystawia pokonkursowa Prestiżowego VII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego. Galeria w Spichrzach przy Muzeum, Bydgoszcz.

2008 --- Ogólnopolskie Biennale Malarstwa im. Ignacego Bieńka". Dom Kultury włókniarzy, Bielsko - Biała.

2007 --- Wystawa indywidualna. Biblioteka miejska, Kaniów.

2006 --- Festyn artystyczny". Molo, Puck.